Přihlásit

Zmatená vlčice, která vběhla do krkonošského hotelu, nemusí být čistokrevná. Mohlo by jít i o fenu vlčáka (lidovky.cz)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Vlčice, která byla v pátek odchycena v ohradě ovcí a následně vypuštěná do volné přírody a která v pondělí vběhla do hotelu na Přední Labské, nemusí být čistokrevná. Na dotaz LN to potvrdila mluvčí Safari parku Dvůr Králové nad Labem Andrea Jiroušová. „Nyní děláme genetické testy a testy na různé choroby, na jejich výsledky teprve čekáme. Čistokrevná ale být nemusí,“ uvedla Jiroušová. „Nechci odhadovat, zda a o jakého křížence jde, všechno ukáže genetika,“ dodala.

„Dnes je v lepší kondici, než jsme čekali, reaguje, nažrala se a je méně plachá, než jsme očekávali, nereaguje na lidi negativně. „Výsledky testů budou za dva až tři týdny, genetiku řešíme ve spolupráci s Krkonošským národním parkem,“ uvedla Jiroušová.

Teoreticky by mohlo jít o zaběhnutou fenu československého vlčáka, plemene, jehož historie spadá do 50. let minulého století. Tehdy začaly pokusy s křížením karpatského vlka a německého ovčáka. Cílem bylo vyšlechtit plemeno, jež by zachovávalo vlčí vzhled, vynikající kondici, smysly a zdraví a jež by zároveň mělo vlastnosti pracovního psa.

Československý vlčák měl sloužit zejména na ostrahu státních hranic. U pohraničníků se však příliš neosvědčil – jeho výcvik byl obtížnější, a navíc se vyznačoval absolutní věrností jednomu pánovi. To byl právě na hranicích, kde se stráže střídaly, velký problém. V roce 1982 byl československý vlčák uznaný jako národní plemeno a v roce 1989 byl na zkušební dobu deseti let uznán Mezinárodní kynologickou federací, v roce 1999 bylo plemeno potvrzeno definitivně. V současnosti je chován nejen v České republice a na Slovensku, ale i v zahraničí, velmi oblíbený je například v Itálii.

Domněnce, že vlčice může být ve skutečnosti fenkou československého vlčáka, nahrávají její vnější znaky – velmi se podobá vlkům, má typickou vlkošedou srst, ale o něco větší uši, než mají vlci, a také tmavší oči.

Zooložka Libuše Veselá z olomoucké zoologické zahrady zmínila i možnost, že by mohlo jít o křížence psa s vlkem z některé z chovatelských stanic u nás. „Chovatelé vlků u nás jsou a není to nemožné,“ řekla.

Kateřina Svobodová

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

9°C

ČR - aktuální počasí

Jasno

Vlhkost: 88%

Vítr: 11.27 km/h

  • 18 Říj 2018 18°C 7°C
  • 19 Říj 2018 17°C 9°C

Naši partneři

VLS