Přihlásit

V Beskydech ubylo útoků velkých šel (Moravskoslezský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V Beskydech v posledních letech ubývá útoků velkých šelem, jako jsou rysi, vlci a medvědi, na hospodářská zvířata. Letos vlci podle informací ochranářů zabili pět ovcí. V roce 2004 měli společně s rysem na svědomí šest desítek kusů. Mezi nimi byly ovce, telata a kozy. Loni vlci v Beskydech zabili patnáct ovcí. Nižší počet zabitých hospodářských zvířat podle něj může souviset i s lepší ochranou stád u větších chovatelů. "Realizovali jsme například projekt Vlk. Jeho cílem bylo oslovit větší chovatele ovcí a pomoci jim zajistit účinnou ochranu stád," vysvětlil František Šulgan ze Správy CHKO Beskydy. Dodal, že jeden z největších případů usmrcení hospodářských zvířat se v posledních letech stal v roce 2004 ve Vsetínských vrších. "Chovatelé zde nehlídali dostatečně svá stáda. U jednoho z nich vlci usmrtili osm ovcí a tři kozy," řekl. Všechny velké šelmy žijící v Beskydech jsou státem chráněny. Krajské úřady proto zemědělcům a chovatelům od roku 2000 vyplácejí za stržené kusy náhradu škody. Peníze poskytují podle patřičných vyhlášek krajské úřady. Podle Šulgana jsou Beskydy jediným pohořím v Česku, kde rysi, vlci a medvědi přirozeně žijí. "Máme stálou populaci asi patnácti rysů. Počty vlků se pohybují v rozmezí od dvou do deseti," doplnil s tím, že medvědů v Beskydech žije až pět. Všechny velké šelmy do Česka migrují ze Slovenska a Polska. "Populace těchto šelem je ale u nás nestabilní. Existuje mnoho faktorů, které negativně ovlivňují jejich početnost a možnost rozšiřování do dalších oblastí," řekl. Dodal, že rozmnožení šelem brání nedostatek potravy a možnost se za ní přesunout do jiných oblastí. V cestě jim totiž stojí civilizace a dopravní koridory. V horách se navíc hodně staví a šelmám neprospívá ani intenzivní turistický ruch i v odlehlejších částech krajiny. Jedním z faktorů, které šelmy ohrožují, jsou i pytláci. Anonymní průzkum, který v minulosti dělali ochránci v Beskydech, ukázal, že tři procenta myslivců střelila více než jednoho rysa. Ochránci přírody z Hnutí Duha proto loni v únoru vypsali odměnu 50 tisíc korun pro toho, kdo napomůže dopadení, usvědčení a odsouzení pytláka, který zastřelil vlka, rysa či medvěda.

(čtk)

Vyšlo také v: Bruntálský a Krnovský deník, Frýdecko-Místecký a Třinecký deník, Havířovský deník, Karvinský deník, Novojičínský deník, Opavský a Hlučínský deník

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.