Přihlásit

Lesníkům se nedaří dostat jeleny do obor (Právo)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Blahobyt krmelců v té mírné letošní zimě divoká zvířata zatím neláká

Problém, co dělat s doposud volně pobíhající jelení zvěří, navyklou trávit zimu v přezimovacích oborách, nastal Správě Krkonošského národního parku (KRNAP).
 Jeleni, které drží v lese nezvykle mírná zima, zatím nepocítili potřebu blahobytu plných krmelců.
 "Jde letos skutečně o problém. Zvěř může v zimě ve volné přírodě způsobit miliónové škody na lesních porostech," přiblížil odborný pracovník Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Pamlsky nestačí

Obory poskytující zvířatům potravu, nezbytný klid a bezpečí před zimními davy turistů prozatím obsadilo maximálně třicet procent jelení zvěře žijící v oblasti národního parku.
 "Opravdu spolehlivý způsob, jak dostat do obor zbytek zvířat, neexistuje," upřesnil Hřebačka. Lesníci se alespoň snaží jeleny přilákat na pamlsky, jimiž v šestnácti oborách každodenně plní krmelce.
 Azyl, kam se úderem zimy obvykle stahuje přes devadesát procent krkonošských jelenů, však zatím využila slabá stovka pohodlnějších zvířat.
Jeleny, kteří upřednostňují bohatě prostřený krmelec před svobodou neoploceného lesa, přivedl do obor sněhový příval z přelomu roku. "Většina se však stále zaskočí pouze nažrat a opět vyběhne do volné přírody," popisuje Hřebačka. Obory, jindy dávno zajištěné závorami, proto zůstávají nadále otevřené.
"Nezbývá než počkat, než napadne sníh, který je spolehlivě přivede do obor. Sněhová pokrývka totiž značně omezí možnosti najít potravu," vysvětlil.
 Jeleni a laně, jichž nyní na 36 tisících hektarech národního parku žije okolo 370 kusů, zatím nezpůsobili výraznější škody na lesních porostech. "Naštěstí díky holým svahům mají neustále dostatek jiné, dostupnější a vyhledávanější potravy. Škody v podobě ohryzaných stromů jsou minimální. Zvířata mají ve volné přírodě i potřebný klid, protože lidí pořád není v Krkonoších zdaleka tolik, jak bývá touto dobou běžné," podotkl Hřebačka.
 Lesníci poslední roky zredukovali v Krkonoších stavy donedávna přemnožené jelení zvěře na určenou normu. Redukci jelenů, jichž začátkem devadesátých let minulého století běhala po horách skoro tisícovka, si vynutila potřeba ochrany přírody. Požadavkem optimálního počtu jelení zvěře podmiňovala nizozemská nadace FACE stamiliónové investice do obnovy krkonošských lesů postižených imisemi.

Normované stavy

"U jelenů, laní a kolouchů jsme konečně na normovaných stavech, čítajících deset až dvanáct kusů na tisíc hektarů. Srnčí zvěře žije v národním parku zhruba 870 kusů, což je dokonce pod stanovenou normou. Stavy srnek výrazně zredukovala loňská krutá zima," počítá Hřebačka.

Foto popis: Jeleni z Krkonoš obvykle tráví zimu v přezimovacích oborách, kam jich letos, proti loňsku, nalezl cestu pouhý zlomek.
Foto Autor - Foto Správa KRNAP

Regionální mutace| Právo - Východní Čechy

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.